Wesprzyj swój rozwój zawodowy – zestaw sugestii doradcy zawodowego

Przekonaliśmy doświadczonego coacha z popularnego serwisu pracy i kariery szukampracy.pl do podzielenia się swoimi doświadczeniami dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Oto sugestie naszego gościa.
Jednym z decydujących elementów owocnego zabiegania o pracę jest oczywiście właściwe zaprezentowanie się. Rozmawiamy tu nie tylko o rozmowie wstępnej, ale o momencie odrobinę wcześniejszym. Aby bowiem udało się doprowadzić do rozmowy kwalifikacyjnej, określone dokumenty rekrutacyjne muszą trafić do przedsiębiorcy. Dlatego też nadzwyczaj ważne jest to, aby nasze curriculum vitae i nasz list motywacyjny korespondowały z obowiązującymi normami. Dodatkowo oczywiście wypada przypuszczalnego pracodawcę czymś wyjątkowym zafrapować, a w niektórych przypadkach także zafascynować. Przede wszystkim trzeba mimo wszystko zwrócić uwagę na to, aby list motywacyjny oraz curriculum vitae były zbudowane we właściwy sposób. Jest to wyjątkowo ważne w nawiązaniu do tego pierwszego, ponieważ łatwo wychwycić, że bez liku osób ma pewien dylemat ze wskazanym dokumentem. Błędy zawierają się zarówno w niewłaściwie sformułowanej treści, jak również w nieodpowiednim stylu całości. Należy więc tutaj podkreślić, iż prawidłowo skomponowany list tego rodzaju składa się z ośmiu podstawowych części, których nie może zabraknąć. Wyróżnimy zatem:

  • personalia,
  • miasto i data,
  • adresat,
  • zwrot formalny,
  • rozpoczęcie,
  • rozwinięcie,
  • zamknięcie,
  • kończący zwrot formalny.

    Z czterema wymienionymi na początku znaczącego problemu zasadniczo nie ma, jednak wypada wyszczególnić, jakie dane muszą być umieszczone w introdukcji, części właściwej i w podsumowaniu. W introdukcji z reguły umieszcza się tego typu dane, jak węzłowate przedstawienie aplikującego, źródło, z którego usłyszeliśmy o tej posadzie oraz informacja odnośnie do tego, na które stanowisko pracy aplikujemy. Dalszy ciąg pisma to fragment na uzasadnienie własnych starań o posadę. Warto zatem nadmienić o tym, z jakiego względu właśnie nas firma powinna przyjąć na wybrane stanowisko, a nie innego kandydata. Mamy więc część przeznaczona na pochwalenie się własnymi umiejętnościami. I w końcu podsumowanie. W tym obszarze trzeba wyrazić swoją wolę przyjęcia dyskutowanej funkcji, wyrazić nadzieję na spotkanie w siedzibie zakładu na rozmowie wstępnej. List motywacyjny powinien być napisany zwięźle i merytorycznie.

    Tekst napisany przez Kliknij